10 lipca 2015 roku rusza we Wrocławiu Brave Festival. Będzie miał też swoją oleśnicką odsłonę: 12 lipca o godz. 17:00 w oleśnickiej sali widowiskowej wystąpi Abou Diarra.
Abou Diarra, to pochodzący z Mali mistrz n’goni, jednego z najważniejszych instrumentów griotów. Dawne tradycje myśliwych ludu Mandingo łączy z bluesem, jazzem i reggae. Gry na n’goni uczył się od największych mistrzów. W młodości wędrował boso po Afryce Zachodniej, z n’goni na ramieniu, poznając ludowe tradycje muzyczne, a także ich współczesne modyfikacje. W jego utworach często pojawia się motyw podróży.
"N’goni to tradycyjny malijski instrument strunowy, przypominający nieco harfę. Abou Diarra wykorzystuje go niezwykle kreatywnie, n’goni w jego rękach pełni czasem funkcję gitary, basu, a nawet perkusji. Wydobywa z tego instrumentu zaskakujące dźwięki. Stąd miano
Jimi’ego Hendrixa n’goni" – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.
Źródło: olesnica.pl
---
Idea Brave Festivalu

"Brave Festival" to "festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi. Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać. Festiwal ludzi, którzy nie godzą się na wzorce lansowane przez kulturę masową, ludzi, którzy szukają najgłębszych z możliwych źródeł inspiracji – inspiracji wewnętrznej. Ludzi wrażliwych i tolerancyjnych, którzy nie obawiają się pogłębiania swojej wrażliwości"
- Dyrektor artystyczny, Grzegorz Bral.