piątek, 1 lipca 2016

2 lipca: I Oleśnicki Festiwal Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica”


Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy przy współpracy Parafii Prawosławnej p.w. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy zapraszają na I Oleśnicki Festiwal Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica”, który odbędzie się 2 lipca 2016 roku.

Celem Festiwalu Chóralnego jest prezentacja dorobku słowiańskiej muzyki sakralnej, popularyzacja wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki chóralnej oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami, dyrygentami i animatorami życia muzycznego. Festiwal jest realizowany w formule konkursowej z udziałem chórów, które dokonały wcześniejszego zgłoszenia.

Pomysł Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica” wiąże się z historią Oleśnicy, a dokładnie z historią jednego z kościołów, w którym obecnie mieści się cerkiew prawosławna p.w. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy. Otóż w roku 1380 książę Konrad II ufundował w Oleśnicy opactwo benedyktynów słowiańskich pod wezwaniem Bożego Ciała. Benedyktyńscy "bracia słowiańscy" - zwani też "głagolaszami" - to odłam zakonu, który w Pradze, w klasztorze Emaus, za czasów Karola IV wprowadził obrządek liturgiczny słowiański według św. Cyryla i Metodego. W obrządku tym (za zgodą papieża) odprawiano liturgię w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, pomimo że w Europie językiem liturgicznym była łacina. Jednak po 120 latach działalności ostatni na Śląsku bastion misji św. Cyryla i Metodego upadł. Język staro-cerkiewno-słowiański w liturgii powrócił w mury wieży, a później kościoła, w 1965 roku.
Źródło: olesnica.pl