wtorek, 5 grudnia 2017

Do 12 stycznia: Wystawa „Artur Grottger – twórca patriotycznych cyklów rysunkowych”


Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza do Galerii BiFK przy Sali widowiskowej (ul. Kochanowskiego 4) do obejrzenia wystawy „Artur Grottger – twórca patriotycznych cyklów rysunkowych”.

Wystawa upamiętnia przypadającą w tym roku 180. rocznicę urodzin i 150. rocznicę śmierci Artura Grottgera – polskiego malarza, jednego z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustratora, rysownika, autora cyklu „kartonów” o powstaniu styczniowym. Ze względu na tematykę wielu jego dzieł inspirowanych wydarzeniami z historii Polski uchodzi również, obok takich malarzy jak Jan Matejko, Henryk Siemiradzki czy Wojciech Gerson, za jednego ze znaczących przedstawicieli nurtu polskiej narodowej szkoły malarstwa historycznego.

Większość z nas zna prace Artura Grottgera, choćby z podręczników, nawet jeśli nie uświadamia sobie jego nazwiska. Dzieła Grottgera trafiały w „czułe struny” dusz Polaków, apelując do ich patriotycznych uczuć, wyzwalając i wzmacniając kult romantycznego bohaterstwa. O to, by jego rysunki znalazły jak najszersze grono odbiorców zadbał sam artysta sprzedając prawa do reprodukcji wiedeńskim firmom wydającym albumy w formie odbitek graficznych i fotograficznych. Wydawnictwa te szybko znalazły się w Królestwie Polskim na carskim wykazie dzieł zakazanych, traktowane były jako wywrotowe, co wręcz powodowało wzrost ich popularności wśród kręgów patriotycznych. Z czasem nabrały znaczenia symbolicznego, przyczyniając się do budowy mitu powstania styczniowego. Po powstaniu, a także podczas wojen światowych i w czasach Solidarności stały się nośnikiem idei niepodległościowej.

Na wystawie zatytułowanej „Artur Grottger – twórca patriotycznych cyklów rysunkowych” prezentowane są heliograwiury*: J. Blechingera z Wiednia (cykl Lithuania), V. Angera z Wiednia (cykl Wojna), oraz nieznanego autora (cykl Polonia). Nakładcą był Franciszek Bondy z Wiednia. Oryginalne prace wykonane zostały w technice rysunku, czarną kredką z nanoszonymi białymi blikami, najczęściej na ciemnożółtym kartonie. Przy tak oszczędnych środkach wyrazu cała ekspresja pokazywanych scen bierze się z ukazanych stanów emocjonalnych bohaterów. Historie przedstawiane na obrazach Grottgera są czytelne i łatwo zrozumiałe dzięki wyrazistym gestom i pozom postaci, sugestywnej mimice ich twarzy.

*Heliograwiura – wynaleziona w 1879 roku metoda otrzymywania reprodukcji techniką druku wklęsłego; również: reprodukcja otrzymana tą metodą.

Czas trwania wystawy: 1.12.2017-12.01.2018 

Źródło: BiFK