Książki o Oleśnicy

 

Krzysztof Dziedzic
Pozdrowienie z Oleśnicy




Pocztówka z dawnych lat może być cennym źródłem wiedzy o miejscowości, o tyle cenniejszym od suchych książkowych informacji, że głęboko zakorzenionym w codzienności mieszkańców. Stare widokówki z przedstawieniami oleśnickiej architektury pozwalają zrozumieć, jak wiele zdążyło się zmienić w wyglądzie miasta od końca XIX w. Album prezentujący bogatą prywatną kolekcję pocztówek zbiera rozproszone fragmenty historii w jeden obraz z wizerunkiem dawnej Oleśnicy – perły Dolnego Śląska.


***

Krzysztof Dziedzic
Pozdrowienie z powiatu oleśnickiego
Gruss aus dem Kreis Oels




Album stanowi kontynuację kolekcjonerskiego opracowania „Pozdrowienie z Oleśnicy”. Prezentowana kolekcja pocztówek ukazujących ówczesne oblicze gmin powiatu oleśnickiego pochodzi z przełomu wieku XIX i XX oraz czasów dwudziestolecia międzywojennego.


***

Marek Nienałtowski
Zamek książęcy w Oleśnicy.
Od czasów piastowskich po współczesność




O oleśnickim zamku po raz pierwszy napisano w 1292 r., gdy w nim (in Olesnicz castro nostro) książę wrocławski Henryk Brzuchaty rozstrzygał spór toczący się między kanonikami regularnymi św. Augustyna z wrocławskiego Piasku a rycerzem z Rakowa o prawo do prowadzenia karczmy w Rakowie.


***

Wojciech Mrozowicz (red.)
Czeska historia Śląska.
Ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i Księstwa Oleśnickiego




Przypadająca na 2017 rok 400. rocznica śmierci Karola II stworzyła okazję do ogłoszenia roku 2017 przez władze Oleśnicy Rokiem Czeskim. Naukowym przedsięwzięciem tych obchodów była międzynarodowa konferencja, która odbyła się dniach 6-8 kwietnia 2017 roku na zamku książęcym w Oleśnicy. Natomiast pokłosiem tej konferencji jest właśnie przedstawiana publikacja. Publikacja stanowi barwną mozaikę ważnych problemów z dziejów stosunków śląsko-czeskich i historii lokalnej, począwszy do wczesnego średniowiecza aż po współczesność.


***

Marcin Bohm
Konrad VII Biały (ok. 1394 - 14 lutego 1452)
Pan Oleśnicy i Koźla. Książę zapomniany




Książka Konrad VII Biały (ok. 1394 - 14 lutego 1452). Pan Oleśnicy i Koźla. Książę zapomniany prezentuje niespokojne dzieje Górnego i Dolnego Śląska w pierwszej połowie XV wieku. Jej głównym bohaterem jest Konrad Biały Starszy, jeden z przedstawicieli Piastów oleśnicko-kozielskich, dynastii która odcisnęła swoje piętno na losach Śląska w XIV i XV stuleciu.


***

Kazimierz Jasiński
Rodowód Piastów Śląskich




W skład prezentowanej książki wchodzą trzy samodzielnie opracowane części poświęcone książęcym liniom królewskiego rodu Piastów. W części I omówieni zostali Piastowie wrocławscy i legnicko-brzescy, w części II możemy zapoznać się z faktami genealogicznymi dotyczącymi Piastów świdnickich, ziębickich, głogowskich, żagańskich oraz oleśnickich. Część III zawiera omówienie linii opolskiej, cieszyńskiej oraz oświęcimskiej. Obok Genealogii Piastów O. Balzera, książka należy do kanonu opracowań genealogicznych poświęconych królewskiemu rodowi Piastów.