Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy "Fotografowie wojny", który odbędzie się 15 września 2017 roku o godz. 18:00 w Galerii Brama Wrocławska.
"Fotografowie wojny" to wystawa prac trzech wielkich fotografów wojennych, żołnierzy armii Austro-Węgier o których istnieniu nie wiedziano ponad 90 lat. Ich fotografie są odkryciem na skalę światową. Historia zna bardzo mało nazwisk fotografów I wojny światowej, na całym świecie istnieje tylko parę całościowych kolekcji.
Pomysłodawcą i twórcą wystawy jest uznany czeski fotograf Jaroslav Kučera, który w 2009 roku odkrył niezwykle cenne, anonimowe fotografie z okresu I wojny światowej. Kiedy zorganizował ich wystawę na Zamku Praskim odnaleźli się potomkowie Jindřicha Bišickiego, oficera armii austro-węgierskiej, którzy rozpoznali prace swojego krewnego. To podsunęło kolejny pomysł Kučerze – w 2011 roku ogłosił w czeskiej prasie apel o dostarczanie mu zdjęć dokumentujących pierwszy światowy konflikt zbrojny. I właśnie w ten sposób dotarł do starych, szklanych negatywów Gustava Broža i Jana Myšičky oraz fotografii Jendy Rejmana (negatywy nie zachowały się do dzisiejszych czasów). Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w Pradze, a potem za sprawą Czeskich Centrów – instytucji, których zadaniem jest promocja kultury czeskiej poza granicami Czech w wielu ważnych galeriach na całym świecie.
Fotografie przedstawiają oryginalne ujęcie I wojny światowej. Nie ma na nich pól bitewnych czy zmagań wojennych – poziom ówczesnej techniki uniemożliwiał zrobienie dobrych zdjęć na froncie. Walki toczyły się głównie w okopach i ciężko było odpowiednio skomponować kadr czy zadbać o odpowiednie naświetlenie, bo każde wychylenie się wiązało się z narażeniem na postrzał. Są natomiast sceny zza linii frontu: prace w szpitalu polowym, m. in. operację głowy w warunkach polowych, odpoczynek żołnierzy, przemarsz wojsk, uchwycone są również scenki rodzajowe z mijanych przez żołnierzy miasteczek. Wystawa oferuje unikalny wgląd w pierwszy światowy konflikt XX wieku.
Wystawa została użyczona przez Czeskie Centrum w Warszawie.
Wstęp wolny.
Źródło: BiFK