środa, 6 września 2017

16 września: Wernisaż wystawy "Świat lalek teatralnych na pocztówkach"


Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy "Świat lalek teatralnych na pocztówkach" ze zbiorów LIBORA ŠTUMPFA, który odbędzie się 16 września 2017 roku o godz. 17:30 w Galerii BiFK (ul. Kochanowskiego 4).

Naukowcy coraz częściej zwracają naszą uwagę na gatunki zagrożone wyginięciem. Miś panda na żółtym trójkącie w czerwonej obwódce – to bardzo zły znak nie tylko dla niego, ale i dla innych tak oznaczonych ssaków, gadów, płazów, owadów i całej coraz bardziej licznej liczbie osobników.

Coraz więcej elementów naszego otoczenia jest zagrożonych wyginięciem. Ta wyjątkowa kolekcja pocztówek o tematyce teatralnej i lalkarskiej reprezentuje coś, co również pomału zamiera. [...]

Kolekcjonerski zapał Libora Štumpfa ma swoje logiczne uzasadnienie. Jest animatorem lalek teatralnych, ma swój teatr i w związku z tym nie może przeoczyć żadnego zjawiska, które w najmniejszym choćby stopniu jest związane z jego nobliwą profesją. Z pewnością zbierałby i opakowania po żyletkach nawiązujące do tematyki teatrów lalkowych, gdyby oczywiście kiedykolwiek takowe produkowano. Nie szczędzi czasu, pieniędzy i przede wszystkim energii do pozyskiwania wszystkiego, co ma cokolwiek wspólnego z teatrem lalkowym. Kolekcjonuje nie tylko stare plakaty, leciwe wydania sztuk pisanych dla teatrów lalkowych, publikacje związane z tą tematyką, ale także wszystkie przedmioty, co do których istnieje choćby cień podejrzenia, że mogłyby się przydać do realizacji spektaklu. [...]

Jeśli chodzi o pocztówki to jego znajomi i przyjaciele mogą zapomnieć o zaznaniu spokoju. Męczy ich, jakby każdy z nich regularnie dostawał pocztą kartki z eskimoskim Kaszparkiem, jego partnerką Kalupinką w wersji chińskiej czy z diabłami rodem z Ognistej ziemi. To w końcu normalne, że każda kolekcja musi się rozrastać – w przypadku Libora ciężko jednak mówić o obsesji, chorobliwej potrzebie posiadania czegoś, czego nie ma nikt inny. On chce sam sobie i swojemu otoczeniu udowodnić, że jego miłość do teatru lalkowego jest podzielana przez tysiące ludzi ze wszystkich zakątków świata, że tę miłość chcą wyrażać na różne sposoby, przekazywać swoją pasję innym nie tylko za pomocą przedstawień, ale na przykład tworząc czy kolekcjonując te wspaniałe karty.

Po raz pierwszy niniejsza wystawa zawisła w Muzeum Kultur Lalkowych w Chrudimiu, naszym mieście partnerskim w Czechach w 2005 roku. Muzeum to jest największym tego typu muzeum w Europie, natomiast w Chrudimiu odbywa się największy i najstarszy festiwal teatrów lalkowych w Europie. Nie mogło zatem tej wystawy zabraknąć i u nas, w Oleśnicy w 2017 roku – roku, który został ogłoszony Rokiem Czeskim.

Wystawę można oglądać do 20 października.
Wstęp wolny. 

Źródło: BiFK